Kompost nasıl yapılır?

KOMPOST YAPIMI – BÖLÜM 2

III. Kompost yapılan materyaller :
Akçaağaç yaprakları 30:1 C:N oranına sahiptir. Birkaç haftada kolayca parçalanabilirler. Oysa diğer yapraklar biraz daha fazla C içerirler
Meşe yaprakları ise 60:1 oranında C:N oranına sahiptirler ve tanen nedeniyle zor ayrışırlar. Akçaağaç ve meşe yi karıştırmak iyi sonuç verebilir.Çalılar parçalandıkları zaman iyi bir kompost materyalidirler. Malçlama materyali olarak da kullanılabilirler.

Taze otlar yüksek azot içerirler ancak yaprak ve çalılar ile karıştırılabilirler. Sebze parçaları kullanılabilir ancak et ve yağlar karıştırılmamalıdır bunlar kemirgenleri çekebilirler.

Odun külleri kompost yığınına ilave edilebilir. Yüksek potasyum ve diğer bitki besin elementlerini içermektedirler.

Hayvan gübreleri 20:1 oranındadır ve birçok organizmayı bünyelerinde bulundururlar. At ve sığır gübresi uygun kedi köpek gibi evcil hayvanların gübreleri ise insan sağlığına zararlı parazitleri bulundurabileceği için uygun değildir.

Kompost; hem atıkları değerlendirmenizi sağlar hem de toprağınızın yapısını iyileştirir, bazı bitki besin maddelerince zenginleşmesini sağlar, drenajı düzenler.

Evde kompost yapımı atık maddelerin iyi bir şekilde değerlendirilmesini sağlar. Bahçenizde sağlıklı verimli ve ucuz bitki yetiştiriciliğine imkan sağlar.

Taze kompost asla tohum çimlendirmesinde kullanılmamalıdır. Üzerinden 1 yıl geçtikten sonra kullanılabilir.

Kaba tam olarak ayrışmamış kompost malç materyali olarak kullanılabilir. Malçlama, topraktan su kaybını ve yabancı otların çıkışını  engeller.