tarlambenim.com

Doğal Yumurta Nasıl Anlaşılır ?

Yumurtalar aynı tavuklardan çıksalar bile genel olarak şekil, renk ve kalınlık olarak birbirlerine benzemezler.Köy yumurtalarının dışı tertemiz olmaz. Bu kirler normal su ile yıkamayla çıkmaz.Köy yumurtalarının sarıları açık sarı veya az koyu sarı olur. Asla çok koyu sarı veya turuncu tonlarda olmaz.Köy yumurtaları haşlamada daha çabuk pişer.

135

tarlambenim.com

tarlambenim.com

a) Dış Yapısı :
Doğal beslenen tavukların yumurtalarının dış kabukları, birbirinden farklı olur. Bunun sebebi ise hepsinin beslenmelerinin aynı şekilde olmamasıdır. Örneklendirmek gerekirse: Tavuk, 2-3 gün çok ot yemiş ise, yumurtasının kabuğu beyazımsı bir renkte olur. Başka bir gün, böcek ve türevlerini fazla yediği takdirde ise yumurtasının kabuğu sarımtırak bir renk alır.
Fabrikasyon tavuk kümeslerinde, yumurta kabuklarının renkleri arasında nerdeyse hiç fark yoktur. Bu durum da, bütün tavukların aynı besini almasını açıklar.
b) Yumurtanın Kıvamı :
Doğal yemle beslenen tavuğun yumurtası, jöle kıvamındadır. Diğeri, tavaya kırıldığında direkt olarak dağılır. Piştiğinde ise yumurta daha yoğunluklu olur. Bu durumu, yumurtayı elinize aldığınızda, doğal yumurta küçük dahi olsa, diğer yumurtalardan kütle olarak daha fazla olması sebebiyle kolayca ayırt edersiniz.
c) Kokusu :
Pişme sürecinde margarinin, tereyağı kokusu karıştığı için pek fark edilemese de o müthiş kokusunu verir. Sıvı yağda pişirildiğinde ise bazı insanları rahatsız eden yumurta kokusu, doğal beslenen tavukta olmaz.
d) Renk Farkı :
Kümes tavuklarında bilindiği üzere fenni yem kullanılır. Bu tür yemlerin içinde, fazla miktarda katkı maddesi ve kimyasal madde vardır. Ayrıca ne yazık ki, renklendirici maddeler de bulunur. Bu maddeler yumurtanın sarısının rengini değiştirir ve bu üzücü durum da insanları yanıltır. Bu nedenle insanlar aldıkları yumurtalarda, kümes tavuklarının yumurtasının sarısından daha yoğun bir sarı beklemektedir.