Kompost nasıl yapılır?

KOMPOST YAPIMI – BÖLÜM 1

Kompost; artıklar, yapraklar, mutfak ve bahçe artıklarının bahçede kullanılabilen ve bitki yetiştiriciliğine büyük katkı sağlayan maddelere dönüştürülmesi sonucu elde edilir.

I. Kompost yapımında kullanılan organizmalar:
Kompost yapımı çürüme işlemini hızlandıran insan aktivitesidir.
Kompost aslında mikrobiyolojik bir işlemdir. (Bakteriler)Aynı zamanda mantarlar da önemlidir. (Beyaz mantar ağacı ayrıştırmaya yardımcı oluyor)

Mayt ve diğer toprak canlıları bakteri ve mantarların üzerinde beslenirler.Toprak solucanları en bildik ayrıştırıcılardır.

II. Kompost Yapımı:
En yüksek C:N oranı 30’a 1 dir. Bu oran kompost yapımının hızlanmasına ve ısınmasına neden olur. Çimen, hayvan gübresi, ve yeşil bitkiler yüksek azot ihtiva eder. Yapraklar, dallar, karbon yönünden zengindirler. Bunların karıştırılması C:N dengesini ayarlar.Yüzey alanı önemlidir. Büyük parçalar daha uzun sürede parçalanır.
Ayrışma için su gereklidir. Fazla ya da az su koşullarında işlem yavaşlar. Kompostun optimum nem kapsamı %40-60’dır. Sıkıldığında 1-2 damla su akmalıdır.
İdeal kompost sıcaklığı 32,2 °C-65,5 °C arasında olmalıdır. Daha yüksek sıcaklıklar ayrışmayı yavaşlatır. Kompost yığınları yaklaşık 500 cm küplük bir hacimde olmalı. Bakteriler zaten toprakta bulunan canlılardır. Bir avuç taze yapılmış kompost bu yığının içine hızlandırıcı olarak ilave edilebilir.