Karpuz seraları su altında

ADANA Ziraat Odası Başkanı Süleyman Girmen, bu hafta içinde tarım alanlarının bulunduğu alanlara yağan ve yeni dikilen karpuz fidelerinin de bulunduğu seraları ve narenciye bahçelerini su altında bırakan yağmurun zarara neden olduğunu söyledi.

Adana’da bu yıl turfanda karpuzda gecikme yaşanabileceğin belirten Girmen, rekoltede de eksilme olabileceğine dikkat çekti. Girmen, “Karpuz ülkemiz için de bölgemiz için de önemli bir ürün. En büyük özelliği, ülkede yetişen karpuzların ilk önce Adana’da hasat edilmesi ve piyasaya çıkması. Bu yıl maalesef aşırı yağış alan bölgelerimiz oldu. Özellikle karpuz ekimi alanlarında hasarlar mevcut. Dolayısıyla ürün hasatlarında bir miktar gecikme olabilecek. Bu konuda üreticilerimizin ve yetiştiricilerimizin hasat tespitleri de devam ediyor” dedi.

Türkiye’de üretilen karpuzun yüzde 25’ini Adana’da yetiştiğini söyleyen Girmen şöyle devam etti:
“Bildiğiniz gibi Adana, ülke genelinde yetiştirilen karpuzun yüzde 25’ini üretiyor. Ciddi bir rakam. Tabi son zamanlarda karpuzun ve diğer meyvelerin sağlık açısından faydaları kamuoyu tarafından daha fazla dikkatle takip edildiğinden karpuzun da bu anlamda çok önemli bir yeri var sağlık açısından ve tüketilmesi gereken bir ürün.

Üretici olarak dönem dönem çeşitli sıkıntılarla karşılaşılıyor. Bu dönemde de maalesef aşırı yağış alan bölgeler ve dolu zararından dolayı karpuz üreticilerimiz zarar gördü. İfade ettiğimiz gibi karpuz hasadında biraz gecikme olabilir. Gerek rekolte düşüklüğü gerek kalite düşüklüğü anlamında bir miktar eksiklikler yaşanacaktır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: